Școala Altfel – ”Galeria meseriilor” - Colegiul Tehnic “Paul Dimo”

„GALERIA MESERIILOR” – O ACTIVITATE DE SUCCES ÎN SĂPTĂMÂNA ȘCOALA ALTFEL “SĂ ȘTII MAI MULTE, SĂ FII MAI BUN”

          Activitatea „Galeria meseriilor” a constat în testarea aptitudinilor practice ale elevilor de clasa a VIII-a prin participarea la ateliere de lucru vizând cele trei domenii de calificare din proiect.

          Elevii au fost împărţiţi în trei grupe de lucru formate din 2 profesori, 3 elevi ai Colegiului Tehnic „Paul Dimo” și 10 elevi de clasa a VIII-a. Aceștia au exersat abilităţi practice specifice, făcând turul celor 3 meserii – electrician, electronist și mecanic.

         La finalul activităţii, elevii de clasa a VIII-a de la şcolile participante au votat prin ridicarea unor cartonaşe personalizate meseria care le-a plăcut cel mai mult, iar cele mai bune 2 lucrări practice de la fiecare calificare au fost premiate. S-a realizat o expoziţie cu lucrările practice executate de elevi.